1. Home
  2. Docs
  3. Filamenty
  4. Filamenty Ultimaker
  5. Jak drukować z Ultimaker CPE

Jak drukować z Ultimaker CPE

Ultimaker CPE (kopoliester) to odporny chemicznie i wytrzymały mechaniczne materiał szeroko używany do drukowania funkcjonalnych prototyped I modeli. Jego własności zbliżone są do PETG ale ze zwiększoną odpornością na chemikalia. Z poniższych informacji dowiesz jak drukować z tego materiału, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Informacja: Informacje tutaj zawarte dotyczą wyłącznie materiału Ultimaker CPE. Nie możemy zagwarantować uzyskania podobnych rezultatów przy użyciu materiałów innych producentów.

Kompatybilność

Ultimaker CPE może być drukowany na wszystkich drukarkach 3D Ultimaker wyposażonych w podgrzewaną platformę roboczą. Poniżej prezentujemy listę zgodnych z tym materiałem modułów Print Core oraz dysz.

DrukarkaKompatybilne moduły Print Core
Ultimaker S5 (Pro Bundle)AA 0,25; AA 0,4; AA 0,8
Ultimaker S3AA 0,25; AA 0,4; AA 0,8
Ultimaker 3 (Extended)AA 0,25; AA 0,4; AA 0,8
Ultimaker 2+ (Extended)0,25; 0,4; 0,6; 0,8
Ultimaker 2 (Extended)0,4
Ultimaker Original+0,4

Informacja: Ultimaker CPE nie jest obsługiwany przez drukarki Ultimaker 2 Go oraz Ultimaker Original z powodu braku podgrzewanego stołu w tych drukarkach.

Dostępne są zoptymalizowane profile drukowania dla Ultimaker S5 Pro Bundle, Air Managera i Material Station które zapewniają osiągnięcie najlepszych rezultatów współpracy drukarki z Material Station i optymalnym środowiskiem drukowania zapewnianym przez Air Managera. Upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji programu Cura a drukarka ma zainstalowany najnowszy firmware.

Na drukarkach dwugłowicowych czyli Ultimaker S5, Ultimaker S3 i Ultimaker 3 (Extended), CPE może być drukowane w połączeniu z materiałami podporowymi PVA i Breakaway, lub z innym kolorem CPE.

get3D - drukarki 3D, akcesoria i filamenty | Jak drukować z Ultimaker CPE |
Kombinacje eksperymentalne i nieobsługiwane nie były dokładnie testowane. Z tego względu efekty mogą być różne i zależne od geometrii drukowanego obiektu.

Zalecane ustawienia i konfiguracja

Informacja:  Zawsze używaj najnowszej wersji programu Ultimaker Cura i upewnij się, że drukarka ma zainstalowany najnowszy firmware – tylko wtedy korzystasz z najaktualniejszych profili drukowania z materiału Ultimaker CPE.

Temperatury

Zalecana temperatura dyszy przy drukowaniu z Ultimaker CPE zawiera się pomiędzy 230 a 260 °C. Dokładna wartość zależy od konkretnego profilu drukowania i może być sprawdzona w programie Ultimaker Cura – zależy ona od modelu drukarki, średnicy dyszy oraz wybranego profilu. Temperatura platformy także trochę różni się w zależności od drukarki i średnicy dyszy, ale zawsze zawiera się pomiędzy 70 a 80 °C.

Informacja: Prawidłowa temperatura jest automatycznie ustawiana w zależności od drukarki, średnicy dyszy i wybranego profilu drukowania w programie Ultimaker Cura.

Przyczepność

Mimo iż Ultimaker CPE dobrze przykleja się do szklanej płyty platformy, wykazuje się jednak tendencją do podwijania. Dlatego dla uzyskania najlepszych rezultatów i zabezpieczenia płyty szklanej przed uszkodzeniem zalecamy używanie dodatkowych środków adhezyjnych – najlepiej jest nałożyć cienką warstwę kleju znajdującego się w zestawie z drukarką. Oprócz poprawienia przyczepności, klej ten zabezpiecza szkło przed odpryśnięciem podczas odrywania wydruku.

Aby zminimalizować podwijanie przy bardziej skomplikowanych wydrukach zalecamy użycie kleju Magigoo Original Glue.

W ustawieniach profili w programie Ultimaker Cura, domyślną metodą poprawienia przyczepności jest brim (otoczka) – tworzony jest przez dodanie kilku-nastu linii drukowanych dookoła modelu na pierwszej warstwie które poprawiają przyleganie wydruku i w pewnym stopniu zabezpieczają przed podwijaniem.

Po zakończeniu drukowania, poczekaj aż platforma drukowania i model ostygną zanim zaczniesz odrywać obiekt od szklanej platfomy.

Środowisko drukowania

Filament Ultimaker CPE najczęściej nie wymaga stabilnego środowiska drukowania, więc nie ma konieczności używania dodatkowych osłon z zestawu akcesoriów. Jednakże przy dużych obiektach lub takich z cienkimi ściankami zdecydowanie zalecamy użycie osłony przedniej (dotyczy drukarek bez wbudowanych drzwiczek). Utworzenie w ten sposób stabilnego środowiska zabezpieczy przed możliwym wystąpieniem rozwarstwiania i pomoże w uzyskaniu najlepszych efektów.

Bezpieczeństwo

Podczas drukowania, Ultimaker CPE może emitować niewielką ilość oparów i mikrocząsteczek o ile drukowany jest w zalecanych temperaturach. Aby jednak zapewnić najwyższe bezpieczeństwo pracy należy rozważyć drukowanie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach lub użycie Air Managera w drukarce Ultimaker S5.

How can we help?