1. Home
  2. Docs
  3. Filamenty
  4. Filamenty Ultimaker
  5. Jak drukować z Ultimaker CPE+

Jak drukować z Ultimaker CPE+

Ultimaker CPE+ (kopoliester) ma podobne właściwości do Ultimaker CPE, ale jest bardziej wytrzymały i odporny na wyższe temperatury. Podczas gdy CPE może pracować w temperaturach do 70 °C, to CPE+ wytrzymuje do 100 °C. Z poniższych informacji dowiesz jak drukować z tego materiału, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Informacja: Informacje tutaj zawarte dotyczą wyłącznie materiału Ultimaker CPE+. Nie możemy zagwarantować uzyskania podobnych rezultatów przy użyciu materiałów innych producentów.

Kompatybilność

Ultimaker CPE+ może być drukowany na drukarkach Ultimaker 2+, Ultimaker 3, Ultimaker S3 and Ultimaker S5, ale nie jest zgodny ze wszystkimi dostępnymi rozmiarami dysz. Drukując na drukarkach wyposażonych w moduły Print Core, należy używać wersji AA. Poniżej znajdziesz tabelę kompatybilności:

DrukarkaKompatybilne moduły Print Core
Ultimaker S5 (Pro Bundle)AA 0,4; AA 0,8
Ultimaker S3AA 0,4; AA 0,8
Ultimaker 3 (Extended)AA 0,4; AA 0,8
Ultimaker 2+ (Extended)0,4; 0,6; 0,8

Informacja: Ultimaker CPE+ nie jest obsługiwany przez drukarki Ultimaker 2 Go, Ultimaker 2 (Extended), Ultimaker Original+, i Ultimaker Original.

Dostępne są zoptymalizowane profile drukowania dla Ultimaker S5 Pro Bundle, Air Managera i Material Station które zapewniają osiągnięcie najlepszych rezultatów współpracy drukarki z Material Station i optymalnym środowiskiem drukowania zapewnianym przez Air Managera. Upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji programu Cura a drukarka ma zainstalowany najnowszy firmware.

Na drukarkach dwugłowicowych czyli Ultimaker S5, Ultimaker S3 i Ultimaker 3 (Extended), CPE+ może być drukowany w połączeniu z materiałem podporowym Breakaway. Korzystanie z PVA i łączenie z innym kolorem CPE+ jest możliwe ale eksperymentalne.

get3D - drukarki 3D, akcesoria i filamenty | Jak drukować z Ultimaker CPE+ |
*Możliwe tylko dla małych wydruków. Większe mogą wykazywać tendencję do podwijania. Inne eksperymentalne i nie obsługiwane kombinacje nie były testowane, więc rezultaty mogą być różne i zależą od konkretnego modelu.

Zalecane ustawienia i konfiguracja

Informacja:  Zawsze używaj najnowszej wersji programu Ultimaker Cura i upewnij się, że drukarka ma zainstalowany najnowszy firmware – tylko wtedy korzystasz z najaktualniejszych profili drukowania z materiału Ultimaker CPE+.

Temperatury

Zalecana temperatura dyszy przy drukowaniu z Ultimaker CPE+ to 250-275 °C, w zależności od drukarki i średnicy dyszy. Materiał wymaga też platformy podgrzanej do około 110 °C.

Informacja: Prawidłowa temperatura jest automatycznie ustawiana w zależności od drukarki, średnicy dyszy i wybranego profilu drukowania w programie Ultimaker Cura.

Przyczepność

Ultimaker CPE + jest podatny na podwijanie i rozwarstwianie. Zapewnienie dobrej przyczepności ma zasadnicze znaczenie dla uzyskania najlepszych rezultatów i dla ochrony szklanej płyty.

W drukarkach Ultimaker S5 i Ultimaker 3 zalecamy użycie kleju, a w drukarce Ultimaker 2+ skorzystanie z samoprzylepnych folii adhezyjnych. Oprócz poprawy przyczepności zabezpieczą one także platformę szklaną przed uszkodzeniem w trakcie odrywania wydruku. Ich brak mocno zwiększa ryzyko odpryśnięcia wierzchniej warstwy szkła.

Aby zminimalizować podwijanie przy bardziej skomplikowanych wydrukach zalecamy użycie kleju Magigoo Original Glue.

Profile drukowania dla CPE+ w programie Ultimaker Cura, domyśnie ustawiają skorzystanie z otoczki (brim) na drukarkach Ultimaker S5, Ultimaker S3 i Ultimaker 3, oraz podstawki (raft) na drukarce Ultimaker 2+. Brim tworzony jest przez dodanie kilku-nastu linii drukowanych dookoła modelu na pierwszej warstwie które poprawiają przyleganie wydruku i w pewnym stopniu zabezpieczają przed podwijaniem. Raft to drukowana pod obiektem niewielka siatkowa platforma na której dopiero drukowany jest nasz model. Dodatkowo raft poprawia dystrybucję ciepła w trakcie drukowania pierwszych warstw.

Po zakończeniu drukowania można od razu usunąć wydruk z platformy. Jeśli druk odbywał się z dodanym rafter, łatwiej będzie go usunąć gdy platforma będzie jeszcze ciepła.

Środowisko drukowania

Stabilne środowisko jest bardzo istotne przy drukowaniu z CPE+. Zapewniają to drukarki Ultimaker S5 i Ultimaker S3 dzięki wyposażeniu ich w szklane drzwi. Na drukarkach Ultimaker 3 i Ultimaker 2+ wysoce zalecane jest założenie przedniej osłony dostępnej w dodatkowym zestawie akcesoriów. Zarówno drzwiczki jak i osłona zapewniają stabilne środowisko w komorze drukowania o temperaturze około 45 ºC niezbędną do uzyskania prawidłowego wydruku.

Bezpieczeństwo

Podczas drukowania, Ultimaker CPE może emitować niewielką ilość oparów i mikrocząsteczek o ile drukowany jest w zalecanych temperaturach. Aby jednak zapewnić najwyższe bezpieczeństwo pracy należy rozważyć drukowanie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach lub użycie Air Managera w drukarce Ultimaker S5.

How can we help?